Past State Master Councilors

Year Name Chapter Year Name Chapter
1923 William M. Bales Esterville 2000 Erik Allen James A. Guest
1924 C.R. Shoephorster Clinton 2001 Eric Sandegren Champlin
1925 Paul Federson Belle Plaine 2002 Ryan Logan Champlin
1926 D. William Ash Des Moines 2003 Kyle Martin Cedar Rapids
1927 Ted Peirson Red Oak 2004 Tom Bowersox Cedar Rapids
1928 Jerry Ferroe Ames 2005 Carl Todd Cedar Rapids
1929 Raymond Groves Davenport 2006 Andrew Reif James A. Guest
  2007 Miles Wiese Champlin
1930 George Kruse Clinton 2008 Rob Shaw Hawkeye
1931 Gordon Ellis Sioux City 2009 Brian Bowersox Cedar Rapids
1932 Sam Cooke Jr. Red Oak  
1933 Norman Guster Denison 2010 Michael Podzimek Cedar Rapids
1934 Willis Cummins Council Bluffs 2011 Jonathan Freel Altoona
1935 Norman Bishop Des Moines 2012 James Cox Cedar Rapids
1936 Elmer E. Schake Davenport 2013 Caleb Terry Cedar Rapids
1937 Dick F. Perley Sioux City 2014 James Robinson Cedar Rapids
1938 Lewis Harlan Marion 2015 Nicolas Myers Scott County
1939 John C. Meyers Burlington 2016 Nicolas Myers Scott County
  2017 Daniel Cunningham Altoona
1940 Merle Kitchen Carroll      
1941 Marion Chard Audubon      
1942 Ben Brown Shenandoah      
1943 No SMC WWII      
1944 No SMC WWII      
1945 No SMC WWII      
1946 No SMC WWII      
1947 Lee Dice Marion      
1948 Bob Olhausen Spencer      
1949 Lowell Wiseman Des Moines      
       
1950 Sandy Wolfe Fort Dodge      
1951 No SMC Korean War      
1952 Dean Estep Clear Lake      
1953 Bill Peirson Humboldt      
1954 Terry Irvin Cedar Rapids      
1955 John Kennedy Spirit Lake      
1956 Larry Drake Des Moines      
1957 Ron Riley Keokuk      
1958 Bob DeLoss Sioux City      
1959 Pat Reed Fort Dodge      
       
1960 Martin Lee Clarinda      
1961 Gary Strickland Fort Dodge      
1962 Bill Allen Red Oak      
1963 John Cloyed Burlington      
1964 William C. Durow Cedar Rapids      
1965 Don Hanson Fort Dodge      
1966 Paul Dillman Sioux City      
1967 Dennis DeBois Marshalltown      
1968 Terry Smith Des Moines      
1969 William K. Paisley Dubuque      
       
1970 Marvin R. Cox Council Bluffs      
1971 Richard C. Stamp Davenport      
1972 Dennis R. Huston Dubuque      
1973 Mark Gunion Grand Junction      
1974 Greg Long Marshalltown      
1975 Bruce Boyler Davenport      
1976 Ray Thousand Sioux City      
1977 Lester J. Strait Grand Junction      
1978 William C. Wagner Marshalltown      
1979 Martin A. Draper Council Bluffs      
       
1980 Steve Watson Sioux City      
  John C. Stuelke Marion      
1981 Brian Nelson W. Des Moines      
1982 Todd M. Clark Storm Lake      
1983 Mark A. Schriner Clinton      
1984 Kevin R. Smith Des Moines      
1985 David J. DeWitt Clinton      
1986 Kirk Besh Cedar Falls      
1987 Scott Neff Altoona      
1988 Chris Baker W. Des Moines      
1989 Eric Sullivan Cedar Falls      
       
1990 Max Loper James A. Guest      
1991 Shane Harshbarger James A. Guest      
1992 Matt Buckley Bettendorf      
1993 Perry Casazza James A. Guest      
1994 B.J. Fairchild Altoona      
1995 Brad Reichardt James A. Guest      
1996 Todd Patterson Cedar Rapids      
1997 Brent Hinson James A. Guest      
1998 Keath Allen Hawkeye      
1999 Eric Thye James A. Guest      

 



© 2017 Iowa DeMolay | 519 Park Street - Des Moines, IA 50309 |
bill@nbserve.ca | All Rights Reserved
This electronic publication acknowledges authority and yields allegiance to the International Supreme Council of the Order of DeMolay, of which Frank S. Land was founder.